Dvojčata – kojit nekojit, to je oč tu běží.

Téma velmi často skloňované všemi směry. Jako máma čtyř kojených dětí, z toho i dvojčat, laktační poradkyně a průvodkyně mateřstvím, bloggerka a správce komunitní skupiny Dvojčata PRO vám nabízím trochu jiný pohled.

Kojení se už celou jednu generaci vrací zpátky na svůj trůn. Koho se kojení někdy týkalo, tak ví, že může být velmi příjemným a intimním sblížením se svým miminkem, ale také je to zároveň nápor na vlastní organismus každé z nás. Kdo z vás má kojení ještě před sebou, pak doufá nebo věří, že to prostě půjde dobře. Jsou tací, kteří kojit ani nechtějí, ale naštěstí pro zdraví naší další generace, převahou jsou maminky, které kojit chtějí a dělají pro to maximum, aby i přes různé překážky kojit mohly. Ono produkovat mléko totiž není zadarmo i když mnozí víme, že díky tomu ušetříme spousty peněz za mléka umělá. 

Proč je vlastně důležité nepodcenit přípravu na kojení ještě dávno předtím než přijdou děti na svět?

Z mé vlastní zkušenosti a praxe vím, že kojení je pouze z mála procent fyziologicky nemožné a že valná většina pramení z neznalosti, ze špatného příkladu nebo chybně vyhledaných informací. Totiž kojení je stavem mysli. Kojení zpravidla nezastaví ani špatná životospráva, tak snadno, jako myšlenka nebo zasetá pochybnost o tom, zda vůbec budu „kojná“. Někdy je kojení neslučitelné s životním stylem rodiny, jindy si žena zkrátka nevěří. Může to být také ovlivněno vlastní slabou vůlí překonat překážky a nebo možná je častěji nemocná a proto ji kojení celkově ještě více vyčerpává.

Co je však jisté. Kdyby nebylo nic než možnost kojit, pak bychom to z valné většiny zvládly všechny. Žijeme však v době různých možností a tedy můžeme si vybrat. 

Ať už čekáte jedno miminko, své první nebo druhé, ať už jste vyvolenou budoucí matkou dvojčat, v době, kdy jste těhotná máte blíže k sobě samé. Stačí se jen odpoutat od pracovního nasazení a světa mimo vás. Těhotenské tempo není tak vražedné a nebo by v lepším případě být nemělo. Je to doba, kdy má vaše tělo už tak dost práce s tím, aby se vše kvalitně uvnitř vyvíjelo a proto by se žena neměla cítit nemožně, ale naopak sama sebe nosit na rukou za to, že přivede na svět nový život. Proč? Vždyť těhotenství není přeci nemoc, proč se nějak omezovat?? Právě proto, že naše tělo toho dokáže mnoho, čím je člověk mladší, tím lépe se z něj čerpá, takže si mnohdy možná ani neuvědomujeme, že tak trochu krademe sami sobě ze zásob energie, která se nám později vlastně bude hodit daleko více. Není přeci důvod čerpat energii na to, že si budeme moci poplácat po ramenou a říci si „já chodila do posledního dne do práce!“ Dle mého daleko vážnějším důvodem je mít energii právě na čas, kdy vám do života vstoupí duše, která na vás bude zcela závislá. Na vašem zdraví a rozpoložení. Ideálně také na vašem mléce. A budoucí tatínkové jistě ocení, že jsou také v tomto období k něčemu opravdu potřeba 🙂 mimo jiné tedy k zajištění vašeho hnízda prostředky, které jsou k tomu potřeba.

Nosit dvojčata pod srdcem a následně dvojčata kojit znamená permanentní zápřah po dobu více než pár týdnů. Mnohdy jsou to roky. S jedním miminkem máte prostor více naslouchat svým a jeho potřebám a najít případný kompromis. Dvojčata vás však zaměstnají na více než 100%.

První fáze – LP – najít si k sobě důvěryhodného průvodce.

Ze svého oboru mohu po letech praxe již dělat drobné závěry. Není nutné si hledat laktační poradkyni v předstihu několika měsíců, ale je nezbytné si upřímně projít svou vlastní mysl a zapracovat na všem, co vám může blokovat onu představu o kojení. 

Může to být třeba jen špatně položená otázka vaší maminky nebo lékař může netaktně, ale profesionálně zmínit něco, co vám způsobí nejistotu v sebe samu. Tedy pokud si v tomhle nejste jistá, můžete se obrátit na ověřeného průvodce, který vás touhle fází provede.

Druhá fáze – porodní přání – imaginace nebo papír

Dobře může v tomto případě fungovat, když si dáte dohromady opět vaše myšlenky a to z pohledu vašeho vnitřního oka nebo zkrátka vašeho vnitřního hlasu srdce. 

Jak byste si v ideální případě představovala váš porod a následnou péči o vás i miminko. Mělo by být hned s vámi? Přála byste si, abyste dítě porodila a nebo raději se odevzdala do rukou lékařů, kteří zaručí svou dobře odvedenou práci v podobě operace Císařským řezem? To vše se dá krásně naprogramovat a poupravit tím, že budete vědomě sepisovat své opravdové touhy.

Třetí fáze – bezprostředně po porodu – 1000minut

Hormony budou pracovat ve váš prospěch, pokud jedno z vašich přání bude, aby vám miminka dala bezprostředně po narození na vaši hruď.

Zapracovala jste na špatných vzorcích, které vám vnukly myšlenku, že miminka nelze ukojit ve dvou. Našla jste si k sobě průvodce, který vám pomohl s imaginací  a sepsáním vašeho porodního přání a teď je na řadě být připravena čelit jedné výzvě za druhou. Obrovským pomocníkem vám k tomu bude právě vaše tělo. Samo bude dobře produkovat právě ten hormon, který je potřeba, abyste měla dostatek mléka, abyste byla veselá i když jste totálně vyčerpaná, abyste milovala svoje mláďata i přesto, že vám nedají spát. To vše zvládá tělo i bez vás, pokud jsou blokády odstraněny včas a nejste příliš vyčerpaná z období těhotenství. Prvních 1000minut po narození je důležitých hlavně pro nastartování téhle hormonální šarády jak pro vás, tak pro miminko. Miminko tím zakládá svou ideální mikroflóru ve střevech, která se právě osidlují bakteriemi a to i na pokožce těla a vy začínáte prahnout po tom, už nikdy miminko neodložit. 🙂

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *