Předčasný porod – můžeme s tím něco dělat?

Předčasný porod – můžeme s tím něco dělat?

Samo vícečetné těhotenství je opředeno mnohými riziky, které vám sdělují hned na první kontrole gynekologa. Jak my samy můžeme podpořit zdravé těhotenství a jít vstříc přirozenému porodu? To nám dnes bude v rozhovoru vyprávět Mgr. Petra Vytásková.

Ahoj Peti, pověz nám, kdo je Petra Vytásková a co společného má s Dvojčaty?

Krásný den, jsem porodní dula, laktační poradkyně a lektorka nošení dětí. Jsem také lékárnice čili typický zdravotník kovaný v západní medicíně. V neposlední řadě jsem máma dvojčat. Díky svému původnímu povolání vím, jak je medicína na vysoké úrovni, během svých těhotenství jsem ale také poznala, že v praxi často chybí čas a individuální přístup, které jsou právě hodně důležité. Jsem moc ráda, že žijeme v této době a možnosti moderní medicíny máme. Vnímám ale také to, že medicína často brána jako jediná možnost, jak ženu podpořit, a to určitě není pravda. V těhotenství, při a po porodu jednoznačně převládají benefity komplexního přístupu.

Z jakého důvodu myslíš, že je dobré toto téma přivádět mezi ženy dnes a denně?

Téma předčasných porodů je právě tématem, které se stále dokola opakuje ve většině příběhů žen, které mají dvojčata. Ať už se předčasného porodu bály, nebo jej opravdu zažily. Spojujícím faktorem bývá vyšší míra stresu. Ten je ale zároveň (spolu s dalšími) rizikovým faktorem právě předčasného porodu! Mělo by tedy být prioritou, informovat ženy o tom, že v těhotenství mohou využít dalších – nezdravotnických služeb, které jim mohou pomoci tento stres redukovat. Mohou se například obrátit právě na porodní duly.

Jak se projevuje toto silné téma ve tvé praxi porodní duly?

Ženy se na mě často obrací, jelikož si uvědomují, že chtějí sebe i svoje děti uchránit před zvýšeným stresem, který s sebou vícečetné těhotenství často nese. Můžu je vyslechnout, odkázat na další odborníky a pomoci jim naučit se se stresem pracovat. Je dobré, když žena ví, co ona sama může pro dobro situace udělat. Některé ženě pomůže sdílet svoje obavy, některá jde na procházku, jiná si každý večer pouští relaxace a pozitivní afirmace, díky kterým se jí daří znovu nalézt pošramocenou důvěru v celý proces a tolik potřebný vnitřní klid.

Popiš nám prosím tedy co konkrétně můžeme pro to udělat. Co nám může nejvíce ublížit právě o psychické stránce?

Tak je to právě možnost vyššího rizika určitých patologií a s tím spojený zmiňovaný dlouhodobý stres. Třeba takový, který může těhotná žena zažít po kontrole u lékaře, kde je jí sděleno, že něco není v pořádku. Samozřejmě je nezbytné, aby se žena dozvěděla, v jakém stavu se ona i její děti nacházejí. Je však nutno podotknout, že ne vždy jsou tyto informace komunikovány směrem k ženám citlivě. Tyto ženy pak mohou být po takovém sdělení v jakémsi hluchém prostoru. Může potom následovat vyhledávání informací na internetu, které vše ještě zhorší.

Co může pomoci, může to být právě Dula?

Ano, mohou to být právě duly, čili jakési průvodkyně v těhotenství, které nabízí emocionální a psychickou podporu. Mohou ženě pomoci najít klid, nadhled a pochopit sdělení lékařů, protože poskytnou ženě právě potřebný čas a prostor, aby se v celé situaci zorientovala. Mohou taky pomoci ženám zformulovat další dotazy na lékaře, aby se cítily opravdu dostatečně informované (a vyhnuly se právě onomu nešťastnému googlení). Na jedné straně se jedná o nezdravotní péči a je to tak správě, my duly nejsem zdravotníci, ale naše péče může mít a má  pozitivní vliv i na zdraví těhotné ženy, což už bylo prokázáno i v řadě studií.

Vysvětlíš nám prosím více některé mechanismy?

Všechny procesy v našem těle, ty které něco staví i ty, které něco bourají, můžeme nazývat jako metabolismus. Můžeme si ho zjednodušeně představit i jako jakýsi motor, který musí všechno hnát kupředu. Každý z nás máme jen určitou kapacitu toho našeho motoru, respektive toho, co zvládne utáhnout. Během těhotenství se metabolismus navyšuje a my nikdy nevíme, jak daleko jsme od našeho maxima. Proto je důležité se v těhotenství vyhýbat nějaké extrémní zátěži (takové, na kterou nejsme zvyklé, což má každá žena jinak), naslouchat svému tělu a tomu, když nám dává stopku (např. tím, že se cítí unavené). Na co si dávat zejména v pozdním těhotenství pozor, jsou takové ty limity „tak tohle ještě zvládnu, i když mi už opravdu není dobře, a od pondělka začnu odpočívat“. Když nám není dobře, měly bychom odpočívat hned. Mimochodem dlouhodobý vysoký stres je právě jedním z faktorů, které mohou metabolismus zvyšovat.

Pokud mi nejde důvěřovat, pokud se opakovaně propadám do stavů, kdy si nevím rady, co mohu pro sebe dělat?

Pak je právě na čase na tom začít vědomě pracovat. Můžeš se obrátit na nějakou blízkou osobu nebo vyhledat odbornou pomoc. Právě porodní dula, která vás vyslechne může přivodit velikou úlevu a nastavení nové důvěry v sebe sama. Ono totiž samotné vyslechnutí dělá mnohdy více, než si dovedeme představit. Sdílíte-li svou obavu s někým blízkým z rodiny, je možné, že do rozhovoru bude promítat snadněji své emoce a strachy a těžko držet pozitivní a povzbudivý ráz konverzace.

Co když je to už závaznější problém? Co když začínám trpět depresí nebo úzkostnými pocity?

I toto se stává. Tady už je vhodné vyhledat terapeutickou pomoc. Ženy se mohou obrátit na klasického psychoterapeuta, nebo zvolit některé alternativy, např. kraniosakrální terapie je v těhotenství oblíbená. Další možností jsou např. EFT terapie, hypnoterapie, Shiatsu apod., je ale vždy důležité vybrat kvalitního terapeuta, který má s těhotnými zkušenosti. I s tímto Vám může pomoci Vaše dula. Také existuje projekt Úsměv mámy.

Co dělat v případě, že nechceme vůbec nikoho nového do svého okruhu pouštět? Necítíme se na to s někým své pocity řešit, nebo se mu svěřovat, případně nemáme dostatečné finanční prostředky na výše zmíněné služby?

Můžeme zvolit cestu sebepéče. Dělejte vše, co vám dělá radost! Komunikujte s dětmi v bříšku, vždyť jste na to tři. Doporučuji třeba čtení motivačních knížek, motivační karty (např. Aby porod nebolel) nebo další pozitivně laděné knihy, které jsou odborného rázu, ale zároveň podporují přirozené těhotenství (př. publikace Dr. Michela Odenta nebo Dr. Sarah Buckley). Můžete využít arteterapii, cvičit (s ohledem na váš zdravotní stav), tancovat, chodit na procházky…

Myslíš, že třeba i taková sebedůvěra v tom hraje také svou roli?

Sama příroda nás obdařila schopností přivézt na svět prostřednictvím našeho těla další životy. Je ale potřeba se naladit a důvěřovat. S tím, že kdyby se náhodou něco stalo, což není nikdy úplně vyloučeno, pak je tady právě ta medicína, která to odhalí a případně může řešit. Každá jdeme do těhotenství v nějakém výchozím bodě. Samy ženy si musí uvědomit, jak na tom jsou a jak pokračovat v těhotenství. Poslouchejte svoje tělo, každé tělo nám dává včas signály, ale musíme se naučit je vnímat.  A pokud s něčím potřebujete pomoct nebo poradit, obraťte se na odborníky. Nezapomínejte ale, že oni jsou odborníci na dané téma, ale vy jste odbornice na sebe sama a své dítě.

Jaká je tedy hlavní myšlenka celého tohohle sdělení směrem od tebe ke tvým klientkám?

Těhotenství a porod jsou významné události, které se dotýkají celé společnosti. Nejedná se o patologický stav, který je nutné omezit pouze na medicínskou záležitost. Žena v těhotenství, při porodu a v období těsně po něm, prochází významnými fyzickými, psychickými a emočními změnami. Ženy s dvojčaty si navíc v těhotenství prochází výraznějším stresem. Každé těhotné ženě by měla být dopřána náležitá péče, a to nejen zdravotní, ale také emoční a podpůrná. To by měl být úkol naší společnosti. Vždyť těhotná žena dává nové životy a tím tuto společnost tvoří.

autor Barbora Mašindová Zahrádková zakladatelka Mateří-Douška.cz /Dvojčata PRO

description
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *