Dizygotní – dvojvaječná dvojčata

Dvojvaječná dvojčata jsou častější než jednovaječná. Přibližně 70% všech dvojčat je dvojvaječných. Protože dvojvaječná dvojčata vznikají oplodněním dvou vajíček různými spermiemi, sdílejí pouze polovinu svých genů, což je stejné jako u sourozenců, kteří nejsou dvojčaty.

Výskyt dvojvaječných dvojčat se mezi rasami liší:

• 8 z 1000 mezi bělochy

• 16 z 1000 mezi lidmi afrického původu

• 4 z 1000 mezi Asiaty

Mezi lety 1980 a 2015 se porodnost dvojčat zvýšila o 42%. Samozřejmě za to mohla lékařská asistovaná reprodukce. Dalším důvodem, proč se autoři domnívají, že dochází k nárůstu porodů dvojčat, je ten, že se více dospělých rozhoduje mít děti později v životě. Mít děti v pozdějším věku zvyšuje šance, že bude uvolněno více vajíček najednou během ovulace, což zvyšuje pravděpodobnost početí dvojčat.

Pokud jsou vaše první dvojčata dvojvaječná, pak vaše šance, že budete mít opět dvojčata, vyskočí na 1 ku 12.

Dvojvaječná dvojčata mohou mít různé otce. Říká se tomu (heteropaternalní) superoplodnění nebo bi-otcovská dvojčata. To se stane v případě, kdy žena uvolní více vajíček a má pohlavní styk s více než jedním partnerem. Vajíčka jsou oplodněna spermiemi od různých partnerů, což vede k dvojčatům či vícerčatům. Výskyt heteropaternalismu je častější u některých zvířat, jako jsou kočky a psi, než u lidí.

description
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *