Odpověď na otázku, zda mají dvojčátka spát společně je individuální.
Už v porodnici, pokud to zdravotní stav a předpisy dané porodnice dovolí je možné mít děti na společném vyhřívaném lůžku, v postýlkách jsou pak již většinou odděleně kvůli malým polohovacím postýlkám. Některým dětem blízkost dvojčete přináší pocit uspokojení, bezpečí a jistoty, jsou zvyklí z bříška, zejména pokud jsou to typy dvojčat mající společný plodový obal. Na druhou stranu jsou i dvojčátka, které právě může společnost druhého dvojčete rušit, často je to v případě, kdy po narození jsou odděleni a umístěni na delší čas do inkubátoru.
Je třeba mít také na mysli, že dvojčata jsou individuality, jen narozené ve stejný den a pak i spánkovou potřebu mohou mít odlišnou.
Bezproblémové spaní dvou miminek v jedné postýlce je možné prvních pár měsíců.
Děti můžeme mít ze začátku na šířku postýlky, nebo proti sobě, první měsíce se tam společně vejdou. Můžeme jim postýlku vybavit i hnízdečky a má tak každý svůj vlastní prostor. Společně bývají v postýlce cca 3-4 měsíce, výjimečně i do roku, pokud se dříve děti vzájemně neruší otáčením, pláčem a mají stejný spánkový režim. V opačném případě je nutné mít dvě postýlky od počátku.
Zásadní otázkou jsou tady monitory dechu – deskové monitory dechu musíte používat jen při oddělených postýlkách. Nelze mít 2 deskové monitory, popř. jeden se dvěmi snímajícími deskami v jedné postýlce pro dvě děti. V případě společného spaní lze použít jen monitory dechu na plenku Snuza Hero.
Umístění postýlek je různé podle uspořádání místnosti. Dbejte vždy na praktický přístup k dětem, aby se vám dobře přes den i v noci obsluhovaly.
Jednou z možností je mít postýlky „za sebou“ u zdi, máte nejlepší přístup k dětem. Pokud máte dost prostoru, dejte postýlky vedle sebe, ale abyste měli přístup z obou stran. Pak i děti se cítí dobře, jelikož spí vedle sebe, předávají si hračky, najdete je spící a držící se za ručičku. Dobře je pak lze snímat i chůvičkou s kamerou umístěnou naproti.
Jednou z možností je i dát postýlky na různé strany, zejména když mají děti každé jiný spánkový režim a doprostřed komodu, stůl, kde děti přebalujete, převlékáte a máte vše po ruce.
Není i výjimkou, že jsou děti opravdu různé, mají zcela jiný spánkový režim, mají lehké spaní a stále jeden druhého budí, popř.je jeden nemocný a potřebuje zvýšenou péči – pak je nutné je pro klid ve spánku mít každé v jiné místnosti.
Pokud chcete mít dvojčátka spolu delší dobu a zvládají společné spaní, dá se to vyřešit tak, že se spojí dvě jednotlivé postýlky do jedné velké sundáním bočnice a připojením k sobě. Vznikne tak jeden velký prostor, kde se děti společně tulí a spinkají. Tak mohou být děti i ve velkém společném hnízdečku.
Většího prostoru pro společné spaní dvojčat můžete docílit také použitím polohovací ohrádky. Rošt dáte na nejvyšší polohu, použijete dobrou matraci a hnízdečka a máte pro děti větší společný prostor než v jedné postýlce. Díky větším hnízdečkům se delší dobu nebudou rušit ani nočním otáčením.
To, jak bude dvojčátkům spaní vyhovovat se však vždy dozvíte až po prvních týdnech a měsících. Není výjimkou, že dvojčátka spí společně, jeden na druhém, vzájemně propletené a spokojené. Jiné dvojčátka opravdu potřebují klid na spaní a probudí se při každém pohybu.
Vždy je výhodou, když postýlky nebo ohrádka má kolečka a můžete s ní po bytě manipulovat a mít děti tam, kde právě jste. Je to ideální pro využití přes den, kdy děti mají mít hrací prostor mimo ložnici, kde spí v noci.
Další kapitolou jsou postýlky vedle postele maminky. Při plném kojení dvojčat je dobré mít děti opravdu blízko sebe. Jednak je řešením spaní společně s maminkou, kdy se používají často hnízdečka a maminka má každé miminko z jedné strany. Nebo se dají přisunout postýlky bez bočnice k boku postele a děti máte po ruce, jen jsou ve své postýlce.
Recenze a tipy maminek
Katka K.
Jako miminka spali spolu v jedné postýlce ( jednu jsem měla v obyváku a jednu v ložnici), používali jsme pouze péřové zavinovačky + deky háčkované. Až byli větší, koupili jsme polohovací ohrádku, postýlky dali do ložnice, přes den spali spolu v ohrádce, po obědě a večer každý sám v postýlce. Přestali jsme používat peřinky a začali jsme používat peřiny. Monitory dechu jsem nepoužívala. S námi – rodiči nespali a ani nespí, teď mají 2 roky a 7 měsíců a každý spí ve své posteli + někdy spí spolu v jedné posteli. Se spaním nikdy problémy neměli, od 2 měsíců spali celou noc a od 9 – ti měsíců jsou sami v pokojíku, přečteme pohádku, dáme pusu a popřejeme dobrou noc a kluci usínají. A to stejné teď zažívám s dcerkou 5. měsíců. Spoustu lidí mi říká, že jsem blázen mít děti 2 roky od sebe, ale u nás to tak něják jde.
Zuzana Š.
Od narození pořád spolu teď 6 měsíců a pořád spolu v jedné postýlce když je dám od sebe pořád se budi a pláčou
Hana P.
Hnizdecka jsme měli, ušila jsem je s tetou a byla to super věc, zvlášť, pro nedonosena miminka. Používali jsme je do roka, pak už je holky spíše valcovaly. Ze zacatku spaly samy každá zvlášť (kvůli monitoru), ale po nějaké době jsme postýlky spojily a spinkaji spolu
Adela H.
Nase holky spaly od zacatku spolu v jedne posteli. Monitory dechu mely na plenku od Snuza hero. V postylce mela kazda sve hnizdecko… Cca od roka a pul spi zvlast. Zacaly se vzájemně budit. Do nasi postele jsme si je nosili jen po rannim krmeni nebo pri dopolednim spanku…
Zuzana N.
Ze začátku ve společném košíku, ale každá hezky na své půlce. Do společného hnízdečka jsem je dala jednou a obě daly pěkně hlasitě najevo, že takhle tedy ne. Monitory dechu jsme měli na plenku, ale moc jsme je nevyužili.